پخش پایگاه خبری شیعه ایران ساده‌ترین روش برای تعیین سمت قبله - پخش
X
تبلیغات
زولا

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از رسا، محمد صالح نجف، مدیر مرکز تحقیقات و پژوهش‌های فلکی ـ نجومی وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله سید علی سیستانی، ساده‌ترین روش برای تعیین سمت درست قبله در دو روز از سال را اعلام کرد.

 


وی با بیان این‌که قبله یابی از مباحث بنیادین علم و نجوم اسلامی است و دانستن جهت آن در بسیاری از عبادات ضروری است، یکی از شیوه‌های دقیق قبله یابی را استفاده از سایه شاخص به هنگام زوال ظهر مکه مکرمه در دو روز از سال دانست که امسال روزهای هفتم خرداد و 25 تیر است


نجف افزود: در روزهای هفتم خرداد و 25 تیر، هنگام ظهر شرعی (اذان ظهرِ) مکه، خورشید دقیقاً عمود بر کعبه است و این سبب می‌شود شاخص در مکه سایه نداشته باشد؛ از این رو فرد در هر مکانی که قرار داشته باشد، خلاف سایه او سمت درست قبله را نشان می‌دهد.


وی تصریح کرد: برای آن‌که این عمل به دقت انجام گیرد، می‌توان از یک وسیله عمود بر زمین مانند نخ یا میله استفاده کرد که خلاف جهت سایه آن نشان‌گر جهت قبله است.


مدیر مرکز تحقیقات و پژوهش‌های فلکی ـ نجومی ادامه داد: ظهر شرعی مکه به وقت رسمی ایران در روز هفتم خرداد، ساعت 13:48 و در روز 25 تیر، 13:57 است و تعیین قبله باید در این زمان‌ها صورت بگیرد.

 

نجف در پایان خاطرنشان کرد: این اتفاق نجومی، که در آن خورشید بالای کعبه قرار می‌گیرد، گاهی در روزهای هشتم خرداد و 24 تیر نیز صورت می‌گیرد، ولی امسال همان دو روزی است که پیشتر اعلام شده است.


گفتنی است، علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی این مرکز به نشانی www.nojumi.org  مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 2936313 ـ 0251 تماس بگیرند.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">