پخش پایگاه خبری شیعه ایران ابراز نگرانی یک مرجع‌تقلید از نمایشگاه‌کتاب امسال - پخش
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آیت‌الله صافی صبح دیروز (7/3/87)، مدیر کل ارشاد استان قم و معاونان را به حضور پذیرفت.

ایشان در این دیدار، با اشاره به نام ارشاد گفت: مسلمانان و مومنین توقع دارند که این اسم بامسمی باشد و اگر در جایی برنامه‌ای غیرارشادی باشد، آن وقت خلاف هویت این نهاد است.

وی ادامه داد: کسانی که در ارشاد هستند، باید مواظبت کنند مردم، معنا و مفهوم ارشاد را در این وزارت خانه لمس کنند و معارض با این مطالب نبینند.

این مرجع تقلید با اشاره به گذشته‌ این نهاد و انتقادها و تمجید‌هایی که همواره از ارشاد می‌شده است، بیان داشت: وزارت ارشاد رشته‌ها و شاخه‌های مختلفی دارد که باید در همه این رشته‌ها دقت و توجه گردد تا آن گونه‌ عمل شود که از یک ارشاد حقیقی انتظار می‌رود اما متأسفانه گاهی دیده می‌شود که اینگونه نیست.

آیت‌الله صافی به عنوان نمونه به نمایشگاه کتاب اشاره کرده و گفت: نمایشگاه کتاب یکی از میادین و عرصه‌های فرهنگی و علمی است که مردم با مطالب متنوع در آن آشنا می‌شوند و دراین مکان ترویج امر کتاب و کتاب‌خوانی صورت می‌گیرد.

ایشان در ادامه با انتقاد از برنامه‌های نمایشگاه کتاب، افزود: ولی در نمایشگاه‌ امسال برنامه‌هایی اجرا شد که مایه‌ی نگرانی است و کتاب‌هایی در آنجا به فروش رفته و اشخاص و مؤسساتی حضور داشتند که اسباب تأسف و تأثر و بحث برانگیز است.

آیت‌الله صافی به آسیب‌های ناشی از بی‌توجهی و عدم نظارت به نشر کتاب برای جامعه اسلامی اشاره کرده و گفت: کتاب‌هایی هستند که فساد اخلاقی و ترویج فحشا و منکرات دارند و یا کتاب‌هایی که به ظاهر مذهبی و دینی ولی اصول دین و مذهب مردم را نشانه گرفته‌اند؛ عدم نظارت در انتشار بعضی کتاب‌ها خسارت‌آفرین است.

وی در ادامه برگزاری چنین نمایشگا‌ه‌هایی را مستلزم برنامه‌ریزی دانست و اظهار داشت: وقتی ما می‌خواهیم چنین برنامه‌هایی را پیاده کنیم باید ابتدا ببینیم که می‌توانیم بر جنبه‌های مختلف آن اشراف داشته باشیم یا نه و اگر اشراف نداشته باشیم فساد این برنامه‌‌ها از اصلاح آن بیشتر می‌شود.

این مرجع تقلید، جوانان را قشری آسیب‌پذیر خوانده و افزود: باید کسانی که مسئول این کار هستند مقید و معتقد به دین و دستورات دینی باشند و آگاه باشند که جامعه ما جامعه خاصی است؛ روح جوان، سریع التأثیر است و اثر یک کتاب فاسد را هزار کتاب خوب از بین نمی‌برد و فساد اندک، اثرات مخرب فراوان دارد و همه کارها را خراب می‌کند.

آیت‌الله صافی ادامه داد: گاهی اثر منفی بعضی از فیلم‌ها، شعر یا کتاب‌ها، به گونه‌ای است که با سال‌ها وعظ و خطابه از بین نمی‌رود و این وظیفه وزارت ارشاد را به عنوان نهادی نظارتی سنگین‌تر می‌کند. باید افراد دلسوز، بر همه این کارها نظارت داشته باشند و با چشمانی باز، مسائل را رصد کنند.

وی با توجه به گستردگی و حجم کارهای وزارت ارشاد گفت: البته انتقاد‌ها به این معنا نیست که در این نهاد کاری صورت نمی‌گیرد و مسئولین در مقام اصلاح نیستد، ولی موفق نشده‌اند و لذا مواردی از خلاف تکرار می‌شود و تشویقات باید براساس دین باشد؛ تشویق از مناهی و ملاهی با هدف ارشاد، تناقض دارد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که ما باید در همه کارها رضایت و مسرت خاطر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را مد نظر داشته باشیم، گفت: فراموش نکنیم که ما رعیت حضرت هستیم و در هر جایی که باشیم، باید مقاصد ایشان را در جامعه تحقق بخشیم و حوایج و مطالب آن امام عزیز را در جامعه اسلامی برآورده کنیم.

آیت‌الله صافی در پایان با اشاره به سابقه فرهنگی مدیر کل جدید ارشاد قم گفت: امیدوارم با سوابقی که در خدمت به آرمان حضرت ولی عصر ـ ارواحنا فداه ـ دارید،‌ در شهر عش آل محمد و حوزه علمیه هر خدمتی که بتوانید انجام دهید و موفق باشید.
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">