پخش پایگاه خبری شیعه ایران مقتدا صدر ؛ خواستار تظاهرات گسترده در عراق - پخش
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مقتدا صدر یک روحانی شیعه ضد آمریکایی در عراق خواستار تظاهرات گسترده در روز جمعه در اعتراض به مذاکرات واشنگتن و بغداد برای حفظ نیروهای آمریکا در این کشور فراتر از سال ‪ ۲۰۰۸‬شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بغداد ، صدر در بیانیه‌ای که روز سه شنبه توسط دفتر وی در شهر مقدس نجف انتشار یافت گفت : ما از عراقیها دعوت می کنیم در یک تظاهرات گسترده پس از اقامه نماز جمعه به ما بپوندند مگر اینکه دولت، این پیمان را لغو کند.

بگفته وی ، این اعتراضات تا زمان توافق دولت با انجام یک همه پرسی در مورد تداوم حضور آمریکا در سراسر عراق ادامه خواهد یافت .

صدر سال گذشته در اعتراض به خود دداری نوری المالکی نخست وزیر عراق از مذاکره بر سر تعیین یک جدول زمانی در مورد خروج نیروهای آمریکایی ، بلوک خود را از دولت خارج کرد.

صدر در ماه اوریل خواستار تظاهرات یک میلیون نفری علیه حضور آمریکا شد ولی بعدا به دلایل امنیتی آن را لغو کرد.

آمریکا در حال مذاکره با عراق برای رسیدن به یک توافق در مورد وضعیت نیروها است که با هدف پایه و اساس قانونی دادن به حضور نیروهای آمریکایی در عراق پس از پایان ماموریت تعیین شده توسط سازمان ملل در تاریخ ‪۳۱‬ دسامبر است .

آمریکا که در سال ‪ ۲۰۰۳‬برای براندازی رژیم صدام حسین به عراق تجاوز کرده اکنون از ‪ ۱۵۵‬هزار نیرو در این کشور برخوردار است .

مالکی روز سه شنبه برای بحث در مورد این مذاکرات با مقامات ارشد خود ملاقات کرده است .

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">