پخش پایگاه خبری شیعه ایران ممنوعیت مجدد حجاب در دانشگاه های ترکیه - پخش
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دادگاه قانون اساسی ترکیه اصلاحیه مجلس این کشور بر قانون اساسی در مورد رفع ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها را رد کرد و بدین ترتیب بار دیگر حجاب در دانشگاه های این کشور ممنوع شد.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از برنا، حزب حاکم عدالت و توسعه که اکثر کرسی های پارلمان ترکیه را در اختیار دارد در ماه فوریه قانونی را با حمایت چند حزب دیگر تصویب کرد که براساس آن به دانشجویان دختر اجازه داده می شد با حجاب اسلای وارد دانشگاه ها شوند.

 


این قانون در روز نهم فوریه به امضای "عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه نیز رسیده بود.


 


این اصلاحیه اعتراض هواداران نظام لائیک ترکیه به ویژه روسای برخی از دانشگاهها، نظامیان و قضات را به دنبال داشت و چالشی جدی علیه حزب حاکم برانگیخت.


 


مخالفان این قانون با شکایت به دادگاه قانون اساسی ترکیه، برای لغو آزادسازی حجاب در دانشگاهها تلاش کردند و سرانجام این دادگاه اعلام کرد که پارلمان ترکیه با این اقدام خود اصل جدایی دین از سیاست که یکی از ارکان اصلی قانون اساسی ترکیه است را نقض کرده است.


 


این رأی علاوه بر آنکه تلاش دولت اسلامگرای ترکیه را در لغو ممنوعیت حجاب با بن بست مواجه کرد، همچنین می تواند به انحلال حزب حاکم و سقوط دولت بیانجامد.


دادستان کل ترکیه با تسلیم کیفرخواست جداگانه ای علیه حزب عدالت و توسعه به دادگاه قانون اساسی، فعالیت این حزب را ناقض قانون اساسی دانسته و خواهان انحلال این حزب و ممنوعیت فعالیت اعضای اصلی آن، از جمله "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر و برخی اعضای دولت شده است.


 


"عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه نیز که تا پیش از ریاست جمهوری، عضو این حزب بوده از جمله افرادی است که در این کیفرخواست ممنوعیت فعالیت سیاسی او درخواست شده است.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">