پخش پایگاه خبری شیعه ایران به رسمیت شناخته شدن مذهب جعفری اثنی‌عشری در دانشگاه‌های الهیات - پخش
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

در پی دعوت رسمی «پروفسور بارداک اوغلو» رئیس سازمان دیانت ترکیه از مسؤولان "مؤسسه علمی، فرهنگی و تربیتی اهل‌بیت (ع)" این کشور، جلسه‌ای با حضور طرفین در دفتر ریاست این سازمان برگزار شد.

در این جلسه وضعیت مسلمانان ترکیه بویژه پیروان اهل‌بیت علیهم السلام و جایگاه آنان در این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین موضوع به رسمیت شناخته شدن مذهب جعفری اثنی‌عشری در دانشگاه‌های الهیات ترکیه از دیگر محورهای مورد بحث در این جلسه بود.

از جمله توافقات صورت گرفته بین سازمان دیانت ترکیه و مؤسسه اهل‌بیت(ع) در این جلسه می‌توان به همکاری و هماهنگی در زمینه اعزام حجاج و علمای شیعه به حج اشاره کرد.

شایان ذکر است مؤسسه علمی، فرهنگی و تربیتی اهل‌بیت(ع) ترکیه یکی از مؤسسات فعال دراین کشور است که مرکز آن در منطقه "کوجالی" شهر استانبول قرار دارد. این مؤسسه در میان اهل تسنن و تشیع از جایگاه خاصی برخوردار است.

سازمان دیانت ترکیه، مهمترین نهاد رسمی متولی امور فرهنگی در کشور ترکیه به شمار می رود و تحت نظارت نخست وزیر ترکیه اداره می شود. امور مربوط به حجاج ترکیه ای بیت‌الله الحرام، برنامه‌ریزی فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی از جمله اموری هستند که تحت نظارت سازمان مزبور ساماندهی و هدایت می گردد.

سازمان دیانت با توجه به سیاست مبتنی بر لائیسم در کشور ترکیه و حساسیت شدید نظامیان نسبت به موج اسلام خواهی در این کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. حجة‌الاسلام والمسلمین اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ، اسفند سال گذشته در سفر به ترکیه با مقام ارشد این سازمان و نیز علمای شیعه دیدار و گفتگو کرد.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">