پخش پایگاه خبری شیعه ایران کشتار شیعیان یمن به دست وهابیون در سکوت خبری - پخش

نبرد هفته گذشته شیعیان یمنی برای کنترل کوهستان‌های پیرامون شهر «صنعا» و همچنین فرودگاه این شهر که با حمله هواپیماهای ارتش یمن و توپخانه این ارتش همزمان شده بود، به کشته شدن شماری از شیعیان و همچنین نیروهای وهابی ـ که از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شدند ـ انجامید.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از تابناک، گروه شیعیان یمنی که به «هاشمی» معروفند، برای بیش از یک‌هزار سال بر این کشور کهن سیطره داشته‌ و بر آن فرمانروایی می‌کردند تا این که در سال 1962، گروهی از افسران شیعی و سنی، کودتای نظامی در این کشور انجام به راه انداختند که منجر به قدرت یافتن «علی عبدالله الصالح»، رئیس‌جمهور کمونیست این کشور ـ که خود از شیعیان زیدی است ـ شد.

 

22 مفتی وهابی در کشور عربستان سعودی، در آخرین اعلامیه‌ای که صادر کردند، علاوه بر مقاومت اسلامی حزب‌الله در لبنان، شعیان یمنی را نیز به باد اتهامات فراوان گرفته و اعلام نمودند: همان‌گونه که حزب‌الله در لبنان و دیگر پیروان آنها در عراق، می‌خواهند بر سرزمین‌های سنی‌نشین سیطره یابند، شیعیان یمنی نیز می‌خواهند بر کشور یمن سیطره داشته باشند؛ بنابراین باید با آنها مقابله کرد.


سال گذشته، وزیر دفاع یمن، به اصطلاح فتوایی منتشر نمود که بنا بر آن، به سنی مذهبان گفته شده بود علیه شیعیان شمال یمن، اقدام نظامی کنند. این در حالی است که در کشور 23 میلیونی یمن، شیعیان تقریبا در اکثریتند.


هرچند از آغاز سال 2004 که درگیری‌ها در منطقه مرزی عربستان با یمن آغاز شده، بیش از دو هزار تن از دو طرف سربازان و شیعیان کشته شده‌اند، اما تاکنون آمار دقیقی در این زمینه انتشار نیافته است.


اکنون جاده‌های منتهی به شمال یمن از ماه‌های گذشته کاملا بسته‌اند و برآورد می‌شود که صد تن از شیعیان، آواره و بی‌خانمان شده‌اند. همچنین بنا بر آمار، از هر هفت نفر، یک نفر در این درگیری‌ها ـ که از دو ماه پیش آغاز شده ـ کشته یا زخمی شده‌اند.


این در حالی است که دولت یمن، مانع رفت‌و‌آمد خبرنگاران به شمال این کشور می‌شود و به آنها گفته است که دنیا، نیازی ندارد مطالب خبرنگاران را درباره استان صعدا بشنود.


دادستان یمن، برای خبرنگاران و عکاسانی که از دهکده‌های با خاک یکسان شده، عکس و گزارش تهیه کرده‌‌اند، مجازات‌های سنگینی تعیین نموده است.


دو نفر که درباره استان صعدا سخن به میان آورده بودند نیز به مجازات مرگ محکوم شده‌اند. همچنین در این زمینه، «عبدالکریم الخیوانی» ناشر، قرار است فردا به دلیل انتشار اطلاعات به مجازات مرگ محکوم شود.


یکی از معلمان شیعه در صنعا می‌گوید: اگر یک گربه در لبنان بمیرد، همه دنیا آگاه می‌شود، اما در اینجا که اینچنین شیعیان را به خاک و خون می‌کشند و هیچ کس کمکی نمی‌کند.


«بدرالدین الحوثی»، رهبر شیعیان یمنی که مبارزات خود را علیه رژیم قبلا کمونیست، ولی اکنون طرفدار غرب «علی عبدالله الصالح» آغاز کرده بود، از شعار «خدا بزرگ است» و «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرئیل» و «اسلام پیروز است» استفاده می‌کرد. او در جریان گفت‌وگوهایی که با دولت یمن داشت، ناجوانمردانه هدف قرار گرفت و در سال 2005 ترور شد.


بنا بر این گزارش، دولت سعودی، فشار سنگینی بر دولت یمن آورده تا این نیروهای مبارز را هرچه بیشتر سرکوب کرده و حتی وهابیون را از افغانستان و نقاط دیگر فراخوانده تا این دولت را در این امر یاری رسانند، زیرا مناطق نفتی در جنوب عربستان که عمدتا شیعه‌نشین هستند، هم‌مرز شمال یمن است که نیروهای شیعه آنجا با دولت یمن درگیرند.


هم‌اکنون برخی معتقدند، دولت سعودی، بیش از دولت یمن، خواهان نابودی شیعیان یمنی است.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">