پخش پایگاه خبری شیعه ایران شیعیان عربستان مرجع تقلید عربستانی می خواهند - پخش

به گزارش شیعه آنلاین، حجةالإسلام شیخ "محمد الحرز" روحانی سرشناس عربستانی در ادامه گفت: هدف از درخواست مرجع تقلید بومی، تسهیل در تصمیم گیری و صدور فتوا می باشد زیرا بی شک مرجع بومی با مشکلات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی منطقه آشناتر است.

                              


"محمد الحرز" در ادامه افزود: با نگاهی گذرا به تاریخ گذشته می بینیم که شیعیان حجاز همواره مراجعی بومی برای خود داشته اند. در حال حاضر نیز روحانیونی در منطقه داریم که تحصیلات علوم دینی خود را در حوزه های قم در ایران و حوزه های نجف در عراق گذرانده اند و اکنون فقط به حمایت داخلی نیاز دارند تا طی ده سال آینده سکان مرجعیت را در دست گیرند.


این روحانی جوان عربستانی در ادامه گفت: فکر نمی کنم روحانیون سرشناس ما چیزی از روحانیون عراقی کم داشته باشند.


وی در ادامه گفت: یکی از این فواید وجود مرجع تقلید بومی، عدم خروج وجوهات شرعی از جمله "خمس" به خارج از کشور است. زیرا ما خودمان در عربستان شیعیان بسیاری داریم که به این پولها نیاز دارند. چرا باید آنرا برای مراجع تقلید دیگر کشورها ارسال کنیم؟!


"محمد الحرز" در ادامه افزود: سخن در مورد انتخاب مرجع بومی تاکنون چندین بار مطرح شده اما هر بار به دلیل ترس از متهم شدن به رابطه با کشورهای دیگر از جمله ایران، این بحث منتفی شده است.


در همین راستا از سوی دیگر "مهنا الحبیل" کارشناس جنبش های اسلامی طی مصاحبه ای با شبکه "اسلام آنلاین" اعلام کرد: پذیرفتن درخواست شیعیان عربستان از سوی مقامات دولتی این کشور بعید به نظر نمی رسد. البته به شرطی که این مرجع به طور کامل مستقل باشد و به هیچ کشور خارجی وابسته نباشد.


گفتنی است حدود 15 تا 20 درصد جمعیت 27.6 میلیونی عربستان سعودی را شیعیان تشکیل می دهند.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">