پخش پایگاه خبری شیعه ایران نوآوری فقهی آیت‌الله مکارم: حامل رحم اجاره‌ای با نوزاد محرم می‌ش - پخش
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
با طرح عمومی‌تر موضوع رحم اجاره‌‌ای و بررسی محافل علمی و فقهی در این زمینه، آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع برجسته تقلید، در فتوای تازه‌‌ای، رحم اجاره‌ای را موجب محرمیت دانستند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، ایشان در دیدار مسئولان جهاد دانشگاهی اظهار داشتند: وقتی گفته می‌شود اگر نوزادی یک شبانه روز از زنی شیر بخورد، به او محرم می‌شود، پس رحم اجاره‌ای نیز به طریق اولی موجب محرمیت می‌شود، چون پوست و گوشت و تمام وجودش با او آمیخته شده است.

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی افزودند: اگر هم برای کسانی شبهه ایجاد شود، به او می‌گوییم که آیا این فرزند پس از بلوغ می‌تواند با آن زن ازدواج کند، که جواب منفی است؛ پس رحم اجاره‌ای موجب محرمیت می‌شود.
ایشان تصریح کردند: رحم اجاره‌ای حتی سبب می‌شود نوزاد با شوهر آن زن و قشری از فامیل هم محرم شود.

حکم به حلیت رحم اجاره‌ای از سی سال پیش در رساله امام خمینی (ره) داده شده و به تدریج با طرح مشکل ناباروری در خانواده‌‌ها، با تأیید شورای نگهبان، مجوز قانونی به آن در ایران نیز داده شد.
با این حال، موضوع چندان برای عموم مردم جا نیفتاده و همچنان این موضوع در باور عمومی، چندان مشروع شمرده نمی‌‌شود.
این در حالی است که بنا بر‌ آمارها، یکی از دلایل اصلی طلاق و فروپاشی خانواده‌ها، ناباروری زنان است.

ناشناخته بودن موضوع رحم اجاره‌ای، حتی باعث شد تا پخش سریالی از شبکه اول سیما نیز موجب هجمه قرار گیرد و پس از فشارهای جدی به مسئولان صدا و سیما، ‌بخش‌های پایانی آن دستخوش تقطیع و سانسور شود.

هر چند سریال «ساعت شنی» با هدف فرهنگ‌سازی و معرفی موضوعی «رحم اجاره‌ای» تهیه شد، اما در بخش‌‌های پایانی، رنج‌های زنی را با بازی تأثیرگذار بازیگر نقش مهشید به تصویر کشید که ماه‌ها نوزاد پسری را که مال خودش نیست، حمل کرده و به رغم ارتباط عاطفی، ناگزیر از جدایی از اوست که این خود در واقع، نقدی به کارکرد رحم اجاره‌ای بود.

به نظر می‌رسد فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی درباه محرمیت زن حامل با کودکی که حمل کرده، بخشی از دستاورد‌های فقه پویاست که مشکل این گونه زنان و خانواده‌ها را حل می‌‌کند.
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">